В края на август един от най-утвърдените пулмолози у нас – проф. Коста Костов организира мащабна среща в Свети Влас между специалисти и експерти в областта на дихателната рехабилитация, физикалната медицина и пулмолози, за да търсят вариант курортът да върне славата си като център за море и климатолечение на белодробно болни.
Свети Влас не е просто морски рай, но и място с потенциал за лечение на белодробни заболявания благодарение на уникалния си климат. Разположен между морския бряг и планинските склонове, курортът предлага въздух със специфични свойства, доказани още през 1965 г. от научни изследвания. Каква е тайната на лечебния въздух в Свети Влас – разказват проф. Коста Костов и доц. Снежина Лазова от INSPIRO.BG.
„Образува се една въздушна баня, нека да го наречем една специфична въздушна сауна, в която болните от белодробни болести могат да се чувстват комфортно“, разказва проф. Коста Костов.
„Болните, които страдат от белодробни болести имат нужда не само от специфично медикаментозно лечение, но и от климатолечение. Ако добавя и море-лечение, това съществено подобрява техните възможности за възстановяване. Йодните изпарения и всички тези соли, които се намират в морската вода могат да стимулират не само имунитета на дихателните пътища, въобще на целия организъм. България има огромен неизползван потенциал в климатоморе-лечението и балнеосанаториално лечение. Възможности на един нов модерен рехабилитационен комплекс, какъвто в България, за съжаление, аз не познавам или по точно, не познавам толкова много възможности, които да запълнят дефицита, който съществува за българките пациенти да бъдат възстановени окончателно след тежки белодробни болести“, подчерта проф. Коста Костов.
Въпреки че подобен морски санаториум вече не съществува, детските пулмолози продължават да препоръчват дори кратка почивка в района на Свети Влас на своите пациенти с хронични белодробни заболявания, вярвайки в благотворното влияние на местния климат върху тяхното здраве.
„Колкото повече, толкова повече, разбира се, но е хубаво да има поне 10, бих казала дори 14 дни, време в което да се адаптира организмът на децата и реални да могат да възползват от положителните ефекти на природата. Тези, които са се съобразили, съответно са прекарали време и на планина, и на море, достатъчно време са прекарали с децата навън – общо взето боледуват и по-рядко и съответно прекарват по-спокойно лятото. Наистина това е времето, в което да подготвим организма, така че да повишим съпротивителните сили и вече на есен, когато започне учебната година, когато се върнем по работните си места, общо взето е малко късно да правим някаква по-продължителна профилактика. Лятото е именно сезонът за това“, подчерта доц. Снежина Лазова, детски пулмолог.
Несъмнено, продължителното излагане на слънце може да има негативни последици за децата. Поради тази причина е от изключителна важност да се консултирате със специалист, преди да предприемете море и климатолечение.
„Климатолозите са установили, че планинският въздух, който се спуска по деретата от планината, смесвайки се с морския въздух и йонизиран от морските вълни добиват тези лечебни свойства“, обясни д-р Живка Дюлгерова, педиатър.
Фактът, че през 60-те години е открит детски санаториум между Несебър и Свети Влас, потвърждава лечебните свойства на местния въздух. Това здравно заведение поставя началото на терапия, която се възползва от благотворното влияние на слънцето, въздуха и морето. Д-р Живка Дюлгерова е един от лекарите, посветили години на грижата за малките пациенти в санаториума до неговото закриване в началото на 21-ви век.
„Основно болестите на белия дроб – като астма, хронични бронхити, но съчетавайки и действието на морето, ползвахме тези природни фактори и за лечение на деца с ортопедични заболявания. Много от децата пролежаваха при нас в продължение на месеци, имахме и ученици с разкрито училище, които изкарваха цяла учебна година, че и повече“, спомня си д-р Живка Дюлгерова, педиатър.
Tags: климатолечение и морелечение при хронични белодробни болести