
Знаем ли какво е това „вейп“?
Eлектронни никотин-доставящи системи (Electronic nicotine delivery systems (ENDS) започват да се произвеждат в Китай през 2003 година макар историята им да се връща в началото на 90-те според документите на Legacy Tobacco Documents Library. (1). След повече от 20 години на пазара тази индустрия еволюира и набира значителна скорост, разчитайки на агресивна реклама сред млади, подрастващи, за жалост и сред деца. ENDS са наричани още електронни цигари (е-цигари), вейп, вейп-писалки, танкове, модове, под-модове, джулс (юуулс) и други.
Създадени като „по-безопасната“ алтернатива на класическите цигари с основна цел подпомагане на пушачи да преборят никотиновата зависимост и да се откажат от вредния навик, ENDS еволюират и се превръщат в една все по-трудна за контролиране здравна заплаха, надскачаща далеч пределите на класическото тютюнопушене. За жалост въвеждането им не успява да изпълни изцяло целта, с която са създадени. Проучвания показват, че част от пушачите продължават да ползват както тях, така и класически цигари, което увеличава общата експозиция на никотин.
От друга страна считани за безвредни „без никотинови“ устройства с примамливи цветни опаковки, модерна визия, смарт функции и приятни вкусове на плодове и бонбони изкушават все по-малки деца да посягат към тях.
Лесната им достъпност, ниска цена, агресивен маркетинг в комбинация с неконтролирано съдържание на никотин, овкусяващи, дори психотропни субстанции, ги превръщат в чудовищна здравна заплаха.
Доц. Снежина Лазова – детски пулмолог
Какво представляват тези устройства?
Като принципно устройство електроните цигари, наричани най-често „вейп“ (vape) обичайно съдържат – контейнер с течност, нагревател, батерия и мундщук. Дори пренебрегвайки рисковете, които крие инхалирането на изпарената течност, тези устройства сами по себе си, са сериозни замърсители за природата, а не са редки и случаите на самовзривяване на батериите им, които водят до тежки изгаряния и травматизъм.
Вече на пазара има поне 4 генерации електронни никотин-доставящи системи – еднократни е-цигари, които имат вид на класическите, презареждащи се електронни цигари, еднократни и презареждащи танкове и модове и 4-тата генерация са така наречените под-модове (джуулс или юулс)- малки, дискретни, приличащи на USB стик, пуф бар и други.
Модовете са устройства, които могат да бъдат модифицирани от производителя, но и от потребителя. Танковете са подобрени системи, в които има по-малка резистентност на нагряващата система и се произвежда по-голямо количество аерозол – облак, но и по-висока концентрация на доставен никотин или други субстанции.
Съществуват и така наречените смарт-вейпове (smart vapes), които разполагат с дигитални дисплеи и функции, подобни на смарт телефоните, включително примамливи игри.
Знаем ли какво съдържат вейповете?
Основната съставка на вейп устройствата е изпарителната течност, наречена e–liquid (е-ликуид). В нейния състав влизат:
• 90% носеща течност– съдържа най-често пропилен гликол и растителен глицерин. При нагряване тази течност се превръща в аерозол, който симулира дима на цигарите и придава вкус и аромат;
• Обичайно около 6% никотин (нерядко и повече);
• Останалата част – овкусители, производствени киселини и вода;
• Да не забравяме и канцерогенни химикали, формалдехид, тежки метали, фини частици, летливи органични компоненти;
• при модифицируемите устройства могат да се съдържат и производни на канабиса и други органични или синтетични психотропни вещества.
Доц. Лазова в „Денят започва“: Знаем ли какво всъщност дишат децата ни?
Как влияят на нашия организъм?
Основен проблем е липсата на регулация, относително ниската им себестойност спрямо класическите цигари, както и огромното разнообразие от устройства на пазара, продажбата им на достъпни за деца места, както и възможността да бъдат поръчвани онлайн от съмнителни и нерегламентирани доставчици.
Поръчвайки или закупувайки такова устройство независимо дали дете или възрастен, не може да бъде сигурен в съдържанието на изпарителната течност. Доказано е съдържание на никотин дори в устройства, за които се твърди, че имат само вкус, аромат и чиста вода.
Без никотин, с малко никотин, с много никотин? Има ли безопасна доза?
Добавянето на дори малки концентрации никотин има своя маркетингов смисъл. Инхалирането на това вещество дори и в по-малки количества довежда до бързо развитие на зависимост, особено когато се употребява от деца или подрастващи. Развиващият се мозък е доказано по-податлив на негативните ефекти на никотина, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. От друга страна в новите генерации електронни цигари се използват никотинови соли с по-голяма киселинност (вместо свободен никотин). Никотинът, доставен под формата на соли има минимален дразнещ ефект върху дихателните пътища, но е в много по-висока еквивалентна доза, което води до значима стимулация на никотиновите рецептори в мозъка и много бързо развитие на зависимост. Това позволява да бъде инхалирано по-голямо количество никотин без да се усещат локалните странични дразнещи ефекти от страна на фаринкса и бронхите. Така неусетно, прикрито зад приятен пловод вкус, могат да се инхалират значими концентрации никотин, далеч надвишаващи възприятието ни за обичайно употребяваните от пушачи 1-2 изпушени кутии цигари на ден.
Освен изключително бързото развитие на зависимост, големите концентрации на никотин стават пагубни за развитието на детската нервна система и психика. Пристрастяването към никотина води до отключване или задълбочаване на налична тревожност, депресивност, нарушена концентрация, влошаване на академичните резултати, нежелание за участие в социални и спортни дейности. Вейпингът се асоциира и с по-висока честота на ADHD (синдром на нарушено внимание) сред студенти. Все негативни ефекти, които се наслагват върху електронната среда, в която са потопени подрастващите и допълнени от консумацията на енергийни кофеин съдържащи напитки.
Имам белодробно заболяване, вейповете не са ли по-безопасни за мен?
Проучвания показват, че при юноши с бронхиална астма употребата на вейп устройства е по-честа спрямо връстниците им без хронични заболявания, тъй като се считат за безопасна алтернатива на класическите цигари. За жалост при тази група пациенти пушенето на вейп се асоциира с 4.5 по-високи нива на хоспитализации и влошен контрол на астмата.
Както при класическите цигари и тук не бива да забравяме пасивното инхалиране и излагането на дима от електронните цигари, което може да има вторично дори третично действие – чрез издишания от пушещия дим, както и чрез отложените върху тъкани и повърхности субстанции. Не са изключения и случаи на кърмачета и деца в ранна детска възраст с тежки интоксикации след поглъщане на течност от електронни цигари.
Докато хората се подлагат доброволно на експеримента дали електронните цигари са реално безвредни, медицинските специалисти започват да наблюдават и описват нови белодробни заболявания, асоциирани с употребата им.
Под абревиатурата EVALI (e–cigarette and vaping associated lung injury), описана за първи път през 2019 година се крият тежки белодробни промени, които мога да прогресират до дихателна недостатъчност с нужда от апаратна вентилация, вкл. ECMO, и наподобява пагубните промени, които наблюдавахме при тежък Ковид-19 – белодробна хиперинфлация, билатерални базални консолидации и изменения тип „матово стъкло “. Счита се, че това заболяване се предизвиква от съставка, намираща се в течността на електронните цигари (витамин Е ацетат), която нарушава функцията на сърфактанта. Липсата на контрол и регулация върху състава на изпарителната течност в различните устройства, промените, които настъпват в молекулите на някои съставки при нагряването им, както и възможностите за допълнително модифициране докато достигнат до крайния потребител – нерядко нашите малки деца, излага организма ни на различни и понякога непредвидими последици.
Някои химикали в изпарителната течност като формалдехид и акролеин имат канцерогенен потенциал. Продължителното излагане на аерозоли с такова съдържание може да увеличи риска от рак и негативни ефекти върху репродуктивните функции. Тези потенциални вреди тепърва трябва да бъдат проучени и проследени.
Да се върнем на зависимостта!
Неусетното развитие на никотинова зависимост довежда до нуждата от прием на все по-големи концентрации, за да се поддържа същия ефект на задоволство. Това от своя страна ни завърта в порочния кръг на повишена консумация и изпитване на обратен ефект – вместо да притъпим и успокоим своята тревожност, задълбаваме в нея. От друга страна неусетно излагаме себе си на риска от тежка никотинова интоксикация с развитие на главоболие, силно неспокойство, трудна концентрация, гърчове, промени в съзнанието, сърдечен удар, задълбочаване на атеросклероза.
Освен това силно обезпокоително е наблюдението, че при деца, които вейпват (независимо от състава на устройствата) има поне 4-5х по-голяма вероятност да започнат да пушат цигари като по-големи.
Какво най-често кара децата да посегнат към вейп устройствата?
• родител, който пуши или използва вейп;
• разнообразие от вкусове;
• лесна достъпност;
• преценяват ги като по-безопасна алтернатива;
• при състояние на депресираност и тревожност, стрес;
• от любопитство;
• и защото е „яко“.
Причина при подрастващите може да бъде и високо ниво на тревожност! Затова е важно да си задаваме въпроса защо са избрали да вейпват и да потърсим начини да ги подкрепим и „измъкнем“ от зависимостта, но и да развенчаем мита, че са безопасна част от модата и тренда.
Какви са признаците и симптомите на пристрастяване към вейпинг:
• Чувство на необходимост да вейпваш още със събуждането или по време на учебните часове/по време наработа;
• Чувство на тревожност и раздразнителност, когато искаш да вейпваш;
• Нарушения в концентрацията и съня;
• Продължаваш да вейпваш дори и когато осъзнаваш, че това вреди на здравето ти;
• Наблюдаваш себе си как посягаш към вейп устройството без дори да се замисляш;
• През деня се разсейваш с мисли за вейп.
Ако вие или детето ви отговори с „Да“ на един от горепосочените въпроси е време да потърсите помощ!
• Поговорете с педиатъра си/личния си лекар; с родителите си/близките си; с психолог;
• Изберете дата за спиране на вейпването;
• Избягвайте тригерите, които ви карат да посягате към вейпа;
• Заместете вейпинга със здравословен избор – спорт или хоби, здравословни гризини – плодове/зеленчуци;
• Обсъдете варианти за никотин заместваща терапия.
Медицински център „INSPIRO“ e официален партньор в кампанията на БНТ „#НеДишайСмърт“ срещу вейпинга сред младежите
Не бива да забравяме, че никотин-съдържащите вейпове водят до много по-бързо пристрастяване и развитие на зависимост отколкото класическите цигари като тези процеси са още по-бързи и трудно обратими, когато се случват на деца. Важно е да им дадем необходимата подкрепа като родители, лекари, учители, общество. Да не бъдем толерантни към всички форми на класическо и електронно „пушене“ на публични места и да настояваме за навременни и адекватни законодателни промени.
Зависимостта към вейпинга е ментална, социална и физическа. Пушенето на вейп нерядко не е просто вреден навик, а медицинско състояние, изискващо активно разпознаване, диагностициране, емоционална подкрепа, план за лечение и най-вече активна превенция.
Независимо дали се обръщаме към възрастни, подрастващи, деца, бивши или настоящи пушачи, непушачи, употребяващи без никотинови вейпове за удоволствие, разтуха или като средство за справяне с тревожността и стреса, можем да отправим нашето послание:
Не искам да бъда зависим!
Искам да бъда здрав!
Искам да живея!
Schraufnagel, Dean E.; Blasi, Francesco; Drummond, M. Bradley; Lam, David C. L.; Latif, Ehsan; Rosen, Mark J.; Sansores, Raul; Van Zyl-Smit, Richard (2014). „Electronic,. Cigarettes. A Position Statement of the Forum of International Respiratory Societies“. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. 190 (6): 611–618. doi:10.1164/rccm.201407-1198PP
https://www.cdc.gov/tobacco/e-cigarettes/health-effects.html