Някои свързани със съня дихателни проблеми могат да доведат до дихателни проблеми и в будно състояние. Такъв е случаят с т.нар. Синдром на хиповентилация при затлъстяване. По-старото наименование „Пикуик синдром” идва от описанието на персонажа на Чарлс Дикенс Джо дебелото момче, момче с екстремно затлъстяване, което често заспива в най-различни ситуации. От това нарушение на съня страдат хора с болестно затлъстяване, т.е. с индекс на телесна маса (ИТМ) над 30 кг/м2. ИТМ е един от тритре критерия, необходими за поставяне на диагнозата. Той се изчислява лесно. Просто разделяме своето тегло в килограми на своя ръст в метри, повдигнат на квадрат – ИТМ = тегло/ръст в метри на квадрат.
Пример: Ако тежа 100 кг и съм висок 1.80 метра, моят ИТМ ще е 100/1.802 = 100/1.80х1.80 = 100/ 3.24 = 30.86 кг/м2, т.е. аз има защо да се притеснявам, че мога да имам Пикуик синдром.
Болестното затлъстяване
Болестното затлъстяване е глобален проблем. В България от него страдат приблизително 13% от мъжете и 19% от жените. Рискът, който носи нашето тегло за нашето здраве се определя приблизително от ИТМ. Нормално тегло за нашия ръст имаме при ИТМ между 15 и 25 кг/м2. Между 25 и 30 кг/м2 ние вече сме с наднормено тегло. Със затлъстяване се смятат хората с ИТМ над 30 кг/м2, а, когато този индекс е над 40 кг/м2, тогава говорим вече за тежко затлъстяване.
Синдромът на Пиуик се среща при почти 50% от хората с тежко затлъстяване. Той е по-чест при мъжете. Близо 10-15% от болните с обструктивна сънна апнея (ОСА) имат и Пикуик синдром.
Профил на болния с Пикуик синдром
- Затлъстяване – ИТМ ≥ 30 кг/м2
- Наскоро диагностициран със сънна апнея или с оплаквания, характерни за сънна апнея като хъркане, епизоди на спиране на дишането по време на сън и често ставане по малка нужда през нощта
- Висока сънливост през деня, заспива в ситуации, в които се налага да бъде буден
- Зачервяване на очите, недоспал външен вид
- Често се оплаква от главоболие, особено сутрин след събуждане от сън
- Оток на краката, повече в областта на подбедриците, по-изразени сутрин след събуждане, но може и през целия ден
- Задух при натоварване, ограничение във физическия капацитет
Освен нарушено дишане по време на сън болният с Пикуик синдром има и нарушено дишане в будно състояние. Проблемът с дишането идва от екстремното затлъстяване, което претоварва дихателната мускулатура. Физиологично болният от Пикуик синдром няма проблем с белите си дробове. Белият дроб като орган е като акордеон и това, което „свири” на него е дихателната мускулатура. Когато тя трябва да повдига продължително време едно тегло, което е по-високо от нормалното, тя се изморява и започва по-слабо да обдишва белите дробове. Така в органа не влиза достатъчно въдух при вдишане и не излиза достатъчно въздух при издишане, съответно не влиза достатъчно кислород в кръвтта и не се издиша достатъчно въглероден диоксид от нея. Болният развива т.нар. хронична вентилаторна дихателна недостатъчност.
Диагноза
За де се диагностицира Пикуик синдромът изисква задължително изследване на кръвни-газове (кислород и въглероден диоксид) в артериалната кръв, полисомнография в лабораторни условия както и допълнителни изследвания за изключване на други възможни причини за нарушено дишане в будно състояние като рентгенография на бял дроб и сърце, спирометрия, ехокардиография и тн.
Лечението на болните с Пикуик синдром е сходно с това на болните със сънна апнея, с тази разлика, че болните с Пикуик синдром по-често се нуждаят от BPAP-апарат. BPAP-апаратите се различават от CPAP-апаратите по това, че вкарват дихателен обем в белите дробове и подпомагат гръдното дишане. По този начин те, освен че коригират сънната апнея, която често се среща при Пикуик синдром, облекчават и работата на дихателната мускулатура, която се възстановява с времето, подобрявайки дишането и през деня. Болните с Пикуик синдром трябва да дишат с апарат основно докато спят, но в някои по-тежки случаи това може да се налага и за няколко часа през деня.
Общите мерки за промяна в начина на живот са:
- избягване на рисковите фактори;
- спазване на хигиена на съня;
- редукция на телесното тегло;
- и лечение на придружаващите болести.
Свалянето на килограми при болните с Пикуик синдром е абсолютно задължително. Значителната редукция на тегло може да нормализира кръвните газове и нарушеното дишане по време на сън, но то трудно се постига без едновременно лечение с PAP-апарат или бариатрична хирургия.
Прогноза
Прогнозата на болните с Пикуик синдром в повечето случаи е добра. При редовно използване на PAP-апарат и редукция на тегло сънливостта изчезва напълно, дишането през деня се подобрява и физическия капацитет се възстановява. Сънят на болния е по-пълноценен, метаболизмът се нормализира, а понякога дори и лечението с апарат само по себе си води до отслабване.
Откъс от » Посмъртните записки на клуба „Пикуик“ – Чарлз Дикенс (Избрани творби в пет тома. Том 1)
„И бог знае как щеше да излее негодуванието си лелята, ако мистър Уордъл не бе несъзнателно променил разговора, като повелително завика Джо.
– Дявол да го вземе това момче – рече възрастният джентълмен, – пак е заспало.
– Много необикновено е това ваше момче – забеляза мистър Пикуик. – Винаги ли така заспива?
– Заспива! Та той винаги е заспал – обясни възрастният джентълмен. – На масата ли прислужва, пращам ли го за нещо, той все спи и хърка.
– Колко странно! – учуди се мистър Пикуик.
– Да, странно е наистина – отвърна възрастният джентълмен, – много се гордея с това момче; в никой случай не бих се разделил с него; той представлява любопитно природно явление!“