
Основният метод за лечение на сънна апнея е така наречената CPAP терапия. Съкращението „CPAP” произлиза от английското „Continuous Positive Airway Pressure” или “Продължително позитивно налягане в дихателнит пътища”. При този вид терапия болният диша чрез специализиран респираторен апарат с маска, докато спи. Маската се поставя удобно на лицето и се свързва със CPAP апарат, който подава стаен въздух под позитивно налягане в по-голям обем. Навлизайки в дихателните пътища през гърлото, въздухът разделя отпуснатите и колабирали мускули и създава ефект, наподобяващ въздушна протеза, вследствие на която болният от сънна апнея не хърка и диша нормално, докато спи.
Същесвтуват най-общо два вида респираторни CPAP апарати –класически CPAP и BiPAP апарати, класифицирани според режима им на работа. Всяка компания, производител на респираторни апарати предлага и двата вида режими на работа. В някои случаи на централна сънна апнея може да се наложи и използването на т.нар. Servo вентилатори. Съществува и трети вид CPAP апарати – портативни, или „мобилни“, които са предназначени за терапия на сънна апнея „в движение“ – при пътуване, на къмпинг, екскурзии и прочее.
Какво представляват CPAP апаратите за сънна апнея?
CPAP апаратите са най-често изписваните респираторни апарати за лечение на сънна апнея в световен мащаб. Те са по-прости като технология, по-евтини и достатъчно ефективни при близо 80% от болните с апнея.
Характерно за CPAP апаратите е, че подават приблизително едно и също налягане в двете фази на дишането (при вдишане и издишане), като разликата между налягането при вдишане и това при издишане може да е най-много 3 cmH2O, т.е. пациентът усеща известно съпротивление при издишане, което най-често съобщава като чувство, че не може да издиша докрай въздуха от маската. Минималното налягане на всички CPAP апрати е 4 cmH2O, а максималното – 20 cmH2O.
Съществуват два вида респираторни CPAP апарати за лечение на сънна апнея: стандартни, при които лекарят настройва едно терапевтично налягане, което апаратът поддържа през цялата нощ; и автоматични, при които се задава минимално и максимално налягане и в тези граници апаратът сам определя колко налягане да подава според честотата и тежестта на хъркането и апнеите.
Какво представляват BiPAP апаратите за сънна апнея?
BiPAP апаратите (от англ. „Bilevel Positive Airway Pressure” или „Две нива на позитивно налягане в дихателните пътища”) представляват респираторни апарати, които се използват най-често, когато болният има придружаващи болести на белия дроб и сърцето, които водят до дихателна недостатъчност; когато има нужда от по-високи нива на налягане от 20 cmH2O; и когато при спане със CPAP високото съпротивление при издишане буди спящия през нощта и му създава дискомфорт.
Характерно за BiPAP апарата е, че подава две нива на налягане – по-високо при вдишане и по-ниско при издишане. По този начин BiPAP апаратът благоприятства за по-облекченото издишане на пациента.
BiPAP апаратите могат да достигнат нива на налягане до 25 cmH2O и при тях могат да се настройват параметри, които да регулират дихателния цикъл, като например: колко време да вдиша и колко време да издиша болният, с каква честота да диша, колко лесно да си поема въздух и колко лесно да го издиша. С тези настройки BPAP апаратът може да подпомага и гръдното дишане, затова се предпочита при пациенти, които имат и допълнителни дихателни проблеми, различни от сънната апнея.
Съществуват два вида BiPAP апарати: автоматични, при които респираторният апарат сам определя нивото на налягане при вдишане, а лекарят задава една фиксирана разлика между двете налягания (това при вдишане и това при издишане); и стандартни, които се класифицират по модели. Модели S – със спонтанно дишане; модели T – с предварително зададена дихателна честота; и модели S/T – с възможност за спонтанно дишане и предварително зададена честота.
Какво представляват мобилните CPAP апарати?
Мобилните CPAP апарати са компактни и преносими устройства, предназначени за лечение на обструктивна сънна апнея. Те, подобно на стандартните CPAP апарати, доставят постоянен поток от въздух под налягане, за да поддържат дихателните пътища отворени по време на сън. За разлика от стандартните CPAP апарати, мобилните версии са значително по-малки и леки, което ги прави идеални за пътуване. Те обаче може да имат по-ограничени функции и настройки в сравнение със стандартните модели.
Какво представляват Servo вентилаторите за сънна апнея
Servo вентилаторите са най-скъпите респиратони апарати за сънна апнея. Използват се при лечение на централна сънна апнея с т.нар. Чейн-Стоуксово дишане. Характерно за Servo вентилаторите е, че регулират своето налягане при всеки дихателен цикъл на болния, като при едни вдишания то може да е по-силно, а при други по-слабо. Благодарение на регулацията Servo апаратите ефективно стабилизрат дихателния център в мозъка и изчистват напълно централната апнея.
Кои пациенти са подходящи за терапия със CPAP апарати?
CPAP терапията е индицирана за пациенти с обструктивна сънна апнея (ОСА), характеризираща се с повтарящи се епизоди на обструкция на горните дихателни пътища по време на сън. Диагностицирането на ОСА се осъществява чрез полисомнография, която оценява дихателните функции, мозъчната активност и други физиологични параметри по време на сън. Пациенти с индекс на апнея-хипопнея (ИАХ) ≥ 5 събития/час, придружени от симптоми като дневна сънливост, неспокоен сън или сърдечно-съдови рискови фактори, са подходящи за CPAP терапия.
Освен това, CPAP терапията може да се разгледа при пациенти и с лека до умерена ОСА (ИАХ 5-15 събития/час), които не проявяват значителни симптоми, но имат съпътстващи рискови фактори като артериална хипертония или сърдечна недостатъчност. Важно е да се отбележи, че решението за започване на CPAP терапия трябва да се вземе след обстойна оценка на състоянието на пациента и индивидуалните рискови фактори.
Единствената достатъчно ефективна терапия на сънна апнея до момента
CPAP терапията е единствената достатъчно ефективна терапия на сънната апнея, създадена до момента. Единствено тя коригира на 100% дишането на болния по време на сън. Да, тя трябва да се използва всеки път, когато човек спи, обременяваща е заради нуждата постоянно да се носи апарат със себе си и т.н., но приносът й в лечението на сънната апнея е неоспорим. CPAP терапията е един вид „протеза за дишане”, която въпреки че не излекува пациента от болестта, се справя със симтомите и позволява нормален сън.
НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИТЕ ВЪПРОСИ ОТНОСНО
CPAP АПАРАТИТЕ ЗА СЪННА АПНЕЯ
Как да разбера дали страдам от сънна апнея и дали имам нужда от CPAP апарат?
Симптомите на сънната апнея могат да включат:
- Силно хъркане.
- Задух по време на сън.
- Събуждане с усещане за задушаване.
- Сухота в устата и гърлото сутрин.
- Главоболие сутрин.
- Дневна сънливост и умора.
- Проблеми с концентрацията.
Ако изпитвате някои от тези симптоми, е важно да се консултирате с лекар. В INSPRIO.BG предлагаме диагностика на сънна апнея чрез полисомнография – най-изчерпателното и точно изследване, което се провежда по време на сън и регистрира различни параметри, като мозъчна активност, дишане, сърдечна дейност и движения на тялото.
Как да избера апарат за сънна апнея?
Изборът на CPAP апарат зависи от вашите индивидуални нужди и предпочитания. Все пак има някои фактори, които е добре да вземете предвид:
- Тежест на сънната апнея: Ако имате лека форма на сънна апнея, стандартен CPAP апарат може да е достатъчен. Ако имате по-тежка форма, автоматичен CPAP апарат може да е по-подходящ.
- Начин на живот: Ако пътувате често, портативен CPAP апарат е задължителен.
- Бюджет: Стандартните CPAP апарати обикновено са по-евтини от автоматичните и портативните.
- Лични предпочитания: Някои хора предпочитат постоянното налягане на стандартните CPAP апарати, докато други намират автоматичното регулиране на налягането за по-комфортно.
Как да използвам CPAP апарата?
Ето някои основни стъпки за използване на CPAP апарат:
- Свържете маската към тръбата и апарата.
- Поставете маската на лицето си и я регулирайте, така че да приляга плътно, но комфортно.
- Включете апарата и задайте налягането, предписано от вашия сомнолог.
- Дишайте нормално през маската.
Консултация със специалистите на медицински център INSPRIO.BG
Ако имате въпроси относно лечението на сънна апнея с апарат, не се колебайте да се свържете с нас. Нашите специалисти ще ви помогнат да изберете най-подходящия CPAP апарат за вашите нужди и ще ви предоставят информация за цените на прегледите и изследванията в Медицински център INSPRIO.BG.
Можете да запазите час за консултация на телефон 0878 67 98 98 или чрез формата за Записване на час.